(232) 245 50 15     
(542) 477 06 25     
info@basinsitesietutmerkezi.com    
 
  • ÇOCUKLARIMIZI HAYAT HAZIRLIYORUZ

  • EĞLENEREK ÖĞRENİYORUZ

  • YETENEKLERİNİ KEŞFEDİYORUZ

  • BASIN SİTESİ EĞİTİM MERKEZİ

  • SICAK BİR EĞİTİM ORTAMI

  REHBERLİK KÖŞESİ

EYVAH! 1.SINIF VELİSİYİM

“Çocuğunuzu tanıyarak eğitime başlayınız”
J.J.Rousseau

EYVAH! 1.SINIF VELİSİYİM

Değerli Veliler;
Çocuğunuzun okula başlaması ile birlikte hayatınızda yeni bir sayfa açılıyor. Bu başlangıç hem çocuğunuzun hem de sizin hayatınızda yepyeni bir dönemin ilk adımları, ilk anları. Okul, çocuğun gelişiminde en önemli adımlardan biridir. Okula başlamak demek çocuğunuzun iç dünyasından dış dünyaya açılmaya başlaması demektir. Okula başlayan çocuğumuz yeni bir dünya ile karşılaşacağından birçok kaygı, korku ve endişe yaşayacaktır. Çocuğumuz ile birlikte bu kaygıları Velisi olarak bizimde yaşayacağımız muhtemeldir.

Bir Veli olarak yaşayacağımız kaygıları çocuğumuza belli etmemeye, hissettirmemeye çalışıyor olsak ta KAYGI BULAŞICIDIR ve hisleri çok kuvvetli olan çocuklarımıza bu kaygılarımız bulaşacak ve sizin kaygılarınız, çocuğun kendi kaygıları ile birleşecek, çocuğumuzu Annem ya da Babam korkuyor, demek ki endişelenecek bir durum var diye düşünmesine neden olacaktır.

Peki, ne yapmalıyız? Diye sorduğumuzda kendimize ‘‘Ben çocuğumu ne kadar tanıyorum?’’ yanıtını vermeliyiz. Bununla birlikte yaşadığımız ya da yaşayacağımız korku, kaygı ve endişelere yönelik çocuğumuzun yaşına uygun gelişimsel özelliklerini de göz önünde bulundurmalı ve her çocuğun gelişimsel özelliklerinin aynı olmadığını, bireysel farklılıklar gösterebileceğini de UNUTMAMALIYIZ.
Çocuğumuz okula başladığında bir Veli olarak Sakin ve Sabırlı Olmalıyız. Yeni başlayan bazı çocuklar okula gitmek istemez, anne-babadan ve evin rahatından ayrılmak zordur çocuklarımız için. Okulda yaşadıkları çocuğumuzu mutlu etmeyebilir. Okul korkusu genellikle anneden ayrı kalma korkusuyla ilgilidir. Bu durumda çocuğu “Okula gitmek istemiyor” diye cezalandırmamalıyız. Bunları şımarıklık, ilgi çekme arzusu gibi yanlış yorumlamamalı ve çocuğumuza bağırmadan, tehdit etmeden, kesinlikle okula gitmesi gerektiğini sakin ve kararlı bir şekilde anlatmalıyız.

Ayrıca 1.Sınıfa başlayan çocuğumuz için mutlaka öğretmenleri ile iletişim içerisinde olmalıyız. İlkokul birinci sınıflar ilk zamanlar öğrenmede zorluk çekebilir. Bu durumda mahcubiyet, öfke, suçluluk psikolojisine, ya da sınıfta benim çocuğum geride kaldı okumayı, yazmayı öğrenemiyor bir sorun var vb. gibi endişelere, korkulara, kaygılara kapılmanın çocuğumuzu ve gelişimini iyi tanıyorsak yersiz olacağını söyleyebiliriz. Daha önce de belirttiğim gibi her çocukta, her birey de mutlaka bireysel farklılıklar vardır. Fakat tedbir amaçlı öğretmeni ve rehberlik uzmanı ile işbirliği yaparak çocuğumuzun davranışlarını, öğrenme güçlüğü olup olmadığını takip edebiliriz. Öğretmenler de öğrenciyi gözlemleyerek onun fiziksel, sosyal, zihinsel ve psikolojik açıdan öğrenme güçlüğü olup olmadığını tespit edebilir. Öğretmen; dikkat çeken bir durumda vakit kaybetmeden veli ile iletişime geçip, çözüm arayışına girmelidir.

Buna ek olarak Velilerimizin çok sıklıkla dile getirdiği diğer bir durum ise İlkokul 1. Sınıf, Anaokulu ve Kreşe başlayan çocuklarımızın çok sık hasta olmalarıdır. Genel olarak bunun nedeni çocuğumuz yeni bir ortama, yeni bir hayata, yeni bir çevreye girmesinden dolayı yaşadığı endişeler, korkular, kaygı ve stres ile birlikte bağışıklık sisteminin zayıflaması ve toplu bir ortamda olmaları ile birlikte sık sık hasta olmalarıdır.
Kısaca özetlemek gerekirse bir Veli olarak çocuğumuz ile ilgili yaşadığımız kaygıları kesinlikle çocuğumuza hissettirmemeli, yaşına uygun yapabileceği gelişim özelliklerini iyi bilmeli, fakat bu gelişim özelliklerinde bireysel farklılıkların olabileceğini unutmamalı, çocuğumuzun öğrenme ve gelişimi açısından öğretmenleri ile iletişim içerisinde olmalıyız.EYVAH! 1.SINIF VELİSİYİM
ÖĞRENCİLER İÇİN SINAV KAYGISI
VELİLER İÇİN - SINAV KAYGISI
TEOG NEDİR?
ÇOCUK YAŞADIĞINI ÖĞRENİR
OKUL BAŞARISINDA AİLENİN ROLÜ
ORTAOKULLARDA YENİ DÜZENLEME
ÖĞRENCİ BAŞARISIZLIĞININ NEDENLERİ VE ALINMASI GEKEN ÖNLEMLER VE ÖNERİLER
YAŞ VE SINIFLARA GÖRE ÖĞRENCİLERİN OKUMA SÜRESİ VE EĞİLİMİ HAKKINDA VELİLERİN BİLMESİ GEREKENLER VE AÇIKLAMALAR
Sınav Kaygısı
Çocukları 1. Sınıfa Başlayan Velilerin Hissedebileceği Olumsuzluklar
Özgüven gelişimi ve anne babanın rolü

   Kategoriler

   Aile Danışmanlığı

   Takvim
« Şubat 2018 »
Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
 
Toplam Ziyaretçi Sayısı
2147
Online Ziyaretçi Sayısı
2

Basın Sitesi Etüt Eğitim Merkezi
Basinsitesi Mahallesi 159 Sokak No:3/A Karabağlar/İzmir  
Tel : +90 (232) 245 50 15 Gsm : +90 (542) 477 06 25     
info@basinsitesietutmerkezi.com
İZMİR ETÜT MERKEZLERİ REHBERİ ÜYESİDİR  Web Tasarım : DNZ WEB DİZAYN