(232) 245 50 15     
(542) 477 06 25     
info@basinsitesietutmerkezi.com    
 
  • ÇOCUKLARIMIZI HAYAT HAZIRLIYORUZ

  • EĞLENEREK ÖĞRENİYORUZ

  • YETENEKLERİNİ KEŞFEDİYORUZ

  • BASIN SİTESİ EĞİTİM MERKEZİ

  • SICAK BİR EĞİTİM ORTAMI

  REHBERLİK KÖŞESİ

Sınav Kaygısı

Kaygı; İnsanın en doğal ve temel duygularından biridir. Kaynağı belirsiz bir durumla karşılaştığımızda yaşadığımız bir duygu ve bizde bedensel, zihinsel, duygusal tepkilere neden olur. Bu nedenledir ki kaygı her bireyde vardır ve olmalıdır. Kaygısız olmak değil kaygılarımıza göre tedbirler almak önemlidir.
Sınav Kaygısı, kaygının özel bir durumudur. Yüksek kaygı verimli çalışmayı, öğrenmeyi, problem çözmeyi ve hatırlamayı güçleştirir ve hızınızı düşürür. Ancak belli bir düzeyde olması sizi olumlu yönde etkiler, başarınızı arttırır.
Bu güne kadar geldik ne yaptık yada yapamadık tamam geçti artık ama aklınızda bulunsun diye söylüyorum; Sınava hazırlanırken süreç ve programlı olmak, akılcı ve gerçekçi hedefler belirlemeniz ve zamanı iyi kullanmanız (erteleme davranışından vazgeçin) çok önemlidir.
Kaygı düzeyi yüksek olursa; Okuduğunuzu anlama ve çözmede sorun yaşarsınız,Fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkar, Dikkatiniz dağılır, Başarma isteğiniz düşer, Zihinsel becerileriniz azalır ve bildiklerinizi hatırlayamazsınız.
Unutmayın;Kaygıyı arttırmak veya azaltmak sizin elinizde; yapabilirsiniz!
Mademki yüksek kaygı size zarar veriyor onu beslemeyin ve büyütmeyin!
Önce kendinize güvenin; YAPABİLİRSİNİZ!
Sınav kaygısının üstesinden gelmeyi öğrenebilirsiniz. Ders çalışmayı ertelemeyin,
Mükemmeliyetçilikten vazgeçin, olumlu düşünün, yaşantınızın bir yerinde mutlaka spor ve bedensel uygulamalar olmalı, duygu ve düşünceleriniz konusunda çevrenizdekilerle konuşun ve yardım alabileceğiniz kişilerden çekinmeden yardım alın.
* Mükemmel veya çok başarılı olmak yerine siz değerli ve önemlisiniz bunu hatırlayın.
*Sonuç değil süreç önemli! bulunduğunuz veya ulaştığınız yerde mutlu ve keyifli olmaya odaklanın,
* Olmazsa; hedefimi tutturamazsam ne olur diye? Sorun ve cevaplayın.İkinci bir hedefiniz olmalı (B planınız olmalı).
*Çevrenizde başkalarının çok yada az puanlarına göre değil! kendi puanlarınıza göre kendinizi değerlendirin ve bir önceki sınavların daha üstüne çıkmaya çalışın.
* Sınav her şeyin sonu değildir aksine tercihlerinizde daha akılcı ve mantıklı davranmanıza kendinizi tanımanıza yarayacaktır.
*Bir gün meslek sahibi olabilmek için ilk,orta,lise ve üniversite bir sistemler bütünüdür ve araçtır. Siz hedefinize ulaşmak için bu araçları kullanarak basamakları çıkarsınız.
* İlkokulda öğretmen, ortaokulda okul sistemi ve lise de öğrenci önemlidir.
Unutmayın hangi lise olursa olsun sizin istediğiniz, belirlediğiniz meslek için daha 4 yıl var önünüzde…Ve daha bilinçli daha programlı ve daha güvenle isterseniz aşamayacağınız sınav yoktur.Yeter ki siz karar verin ve sorumluluklarınızı ertelemeden yerine getirin.
Sınava çok az kaldı, son ana kadar ders çalışmayın, fazla yorucu olmayan sporlar yapın, sınavdan bir hafta öncesinden aynı saate yatmaya ve aynı saatte uyanmaya çalışın ve bedeninizi alıştırın. Sınavdan önceki gece iyi uyuyun, sınavı size kendinizi tanımak için gelecekteki kararlarınız için bir fırsat olarak değerlendirin ve olumlu düşünün.Sürekli giydiğiniz ve rahat ettiğiniz kıyafet ve ayakkabı ile sınava gidin.Aç karnına sınava asla girmeyin alışkanlığınız yoksa bile bir hafta öncesinde sabah kahvaltı yapmaya özen gösterin. Sınavlar arasında atıştırmalık taze/kuru meyve/ sevdiğiniz hafif yiyecekler/ yanınıza alın. Sınava telaşlı ve geç girmeyin zamanından önce okul bahçesinde olun ve salon görevlilerini iyi dinleyin. Sınav aralarında uzaklaşmayın ve bir önceki sınavı tartışmayın gevşemeye ve diğer sınava odaklanmaya çalışın. Arkadaşlarınızla sınav hakkında konuşmamaya çalışın, Başka arkadaşların erkenden bitirip kağıtlarını vermeye başlayınca telaşlanmayın; Unutma erken çıkana ek puan vermiyorlar sen zamanını sonuna kadar kullan.Zaman kalmışsa soru kitap ve cevap kağıdındaki kodlamaları kontrol et, varsa boş bıraktığın soru tekrar göz atın.
Akraba ve aile dostlarınızın başarı dilek ve telefonlarına aileniz cevap versin.
Tercih sonuçları açıklandığında tebrikleri siz alırsınız…EYVAH! 1.SINIF VELİSİYİM
ÖĞRENCİLER İÇİN SINAV KAYGISI
VELİLER İÇİN - SINAV KAYGISI
TEOG NEDİR?
ÇOCUK YAŞADIĞINI ÖĞRENİR
OKUL BAŞARISINDA AİLENİN ROLÜ
ORTAOKULLARDA YENİ DÜZENLEME
ÖĞRENCİ BAŞARISIZLIĞININ NEDENLERİ VE ALINMASI GEKEN ÖNLEMLER VE ÖNERİLER
YAŞ VE SINIFLARA GÖRE ÖĞRENCİLERİN OKUMA SÜRESİ VE EĞİLİMİ HAKKINDA VELİLERİN BİLMESİ GEREKENLER VE AÇIKLAMALAR
Sınav Kaygısı
Çocukları 1. Sınıfa Başlayan Velilerin Hissedebileceği Olumsuzluklar
Özgüven gelişimi ve anne babanın rolü

   Kategoriler

   Aile Danışmanlığı

   Takvim
« Şubat 2018 »
Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
 
Toplam Ziyaretçi Sayısı
2150
Online Ziyaretçi Sayısı
4

Basın Sitesi Etüt Eğitim Merkezi
Basinsitesi Mahallesi 159 Sokak No:3/A Karabağlar/İzmir  
Tel : +90 (232) 245 50 15 Gsm : +90 (542) 477 06 25     
info@basinsitesietutmerkezi.com
İZMİR ETÜT MERKEZLERİ REHBERİ ÜYESİDİR  Web Tasarım : DNZ WEB DİZAYN