(232) 245 50 15     
(542) 477 06 25     
info@basinsitesietutmerkezi.com    
 
  • ÇOCUKLARIMIZI HAYAT HAZIRLIYORUZ

  • EĞLENEREK ÖĞRENİYORUZ

  • YETENEKLERİNİ KEŞFEDİYORUZ

  • BASIN SİTESİ EĞİTİM MERKEZİ

  • SICAK BİR EĞİTİM ORTAMI

  REHBERLİK KÖŞESİ

Çocukları 1. Sınıfa Başlayan Velilerin Hissedebileceği Olumsuzluklar

1-Aileler dik temel yazıyı bildiği için, okullarda çocuklarımıza el yazısı öğretimi verildiğinden dolayı, anne babalar çocuklarına el yazısı pratiği kazandırmakta zorlanabilirler.

2-Çocuklarımız okula başlamadan önce ev öğrenmelerinde dik temel yazıda pratik kazandıkları için evde aileleri ile ödev yaparken sürekli olarak dik yazıyı kullanmak isterler. Bu nedenle sildirip sildirip yeniden yazdırmaktan dolayı aileler çocukları ile ödev problemleri yaşayabilir.

3- 2.ses grubundan sonra sınıfın dinamiğine göre her gün bir yeni harf verilir. Aileler acaba çocuğum diğer çocuklar kadar iyi mi? Sınıfın gerisinde mi? Kaygısı yaşarlar.

4-Aileler çocuklarının sınıfındaki en iyileri bilmek isterler, çocuklarını sürekli olarak başka öğrencilerle kıyaslarlar.

5-Aktif okuma sürecine geçildiğinde(1dk da 30 kelime) çocuklarının okumasını ve okuma hızını sürekli olarak başka çocuklarla karşılaştırabilirler.

6-Sınıfın kapısı kapalı içeride ders yapılırken, sınıf kapısının oralarda dolaşıp öğretmenin çocuklara bağırıp bağırmadığını, kendi çocuğuna nasıl seslendiğini? Diğer öğrencilere nasıl davrandığını ? Anlamaya çalışırlar.

7-Çocuklar okulda yaşamış oldukları küçük bir problemi annelerine anlatırken, annenin vermiş olduğu tepkiyle doğru orantılı olarak bazen abartarak anlatabilir ve dikkatin daha uzun süre üzerinde olmasını sağlayabilirler, oysa bunu dinleyen veli çocuğunun okuldaki her günün bu şekilde geçtiğini düşünüp kaygılanabilir.

8-Özellikle matematik dersinde sınıfta öğretilen yöntemle evde ailenin pratik yaptırırken kullandığı anlatma yöntemi okulla örtüşmüyorsa, çocuk sorduğu sorulara cevap veremeyince matematik dersini öğrenemiyor kaygısına kapılabilir.

9- 1.sınıf müfredatının dışında çocuklarına soru sorduklarında cevap alamayınca “çocuğumuz okulda hiçbir şey öğrenmiyor” kaygısı yaşayabilirler.

10-Okuldan gelir gelmez “çok açım, yiyecek ne var” diye soran çocuğunun okulda yeterince karnını doyurmadığını, aç kaldığını ,düşünerek üzüntü yaşayabilir.

11-“Sabah uyanmakta problem yaşayan çocuklarda” ya da” ben bugün okula gitmek istemiyorum” dedikleri anda çocuklarını okulda kaygılandıran, mutsuz eden bir şeyler var diye düşünmeye başlarlar.

12-Çocuklarının okul oyun parkında yalnız başına oturduğunu gördüklerinde, haftanın 5 günü,tüm teneffüs saatlerini bu şekilde geçirdiğini düşünüp genelleme yaparlar.

13-Tüm çocuklar teneffüs saatlerinde bahçede koşup oynarken kendi çocuğu sınıfta kalıp sınıf oyuncakları ile oynamayı tercih ettiğinde çocuğunun diğer arkadaşları ile iletişim problemi olduğunu sanabilirler.

14- Evde ; okuldan,arkadaşlarından bahsetmediği için bulunduğu ortamdan mutlu olmadığını düşünebilirler.

15-Çocuğun, okulda yaşamış olduğu bir problemi. Öğretmenine anlatmadığında, öğretmeninden korkuyor ki anlatmıyor diye kaygıya kapılabilirler.

16-Çocukları okula başlamadan önce okumayı yazmayı,rakamları ,basit toplama ve çıkarma işlemini yapabilmeyi öğrenenmişse. Çocuklarının derslerde çok sıkılıp bir köşede sessizce oturup derslere katılmayacağını düşünerek acaba 1.sınıfı atlatıp 2.sınıftan mı başlatsak sorgulaması yaşayabilirler.EYVAH! 1.SINIF VELİSİYİM
ÖĞRENCİLER İÇİN SINAV KAYGISI
VELİLER İÇİN - SINAV KAYGISI
TEOG NEDİR?
ÇOCUK YAŞADIĞINI ÖĞRENİR
OKUL BAŞARISINDA AİLENİN ROLÜ
ORTAOKULLARDA YENİ DÜZENLEME
ÖĞRENCİ BAŞARISIZLIĞININ NEDENLERİ VE ALINMASI GEKEN ÖNLEMLER VE ÖNERİLER
YAŞ VE SINIFLARA GÖRE ÖĞRENCİLERİN OKUMA SÜRESİ VE EĞİLİMİ HAKKINDA VELİLERİN BİLMESİ GEREKENLER VE AÇIKLAMALAR
Sınav Kaygısı
Çocukları 1. Sınıfa Başlayan Velilerin Hissedebileceği Olumsuzluklar
Özgüven gelişimi ve anne babanın rolü

   Kategoriler

   Aile Danışmanlığı

   Takvim
« Şubat 2018 »
Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
 
Toplam Ziyaretçi Sayısı
2150
Online Ziyaretçi Sayısı
4

Basın Sitesi Etüt Eğitim Merkezi
Basinsitesi Mahallesi 159 Sokak No:3/A Karabağlar/İzmir  
Tel : +90 (232) 245 50 15 Gsm : +90 (542) 477 06 25     
info@basinsitesietutmerkezi.com
İZMİR ETÜT MERKEZLERİ REHBERİ ÜYESİDİR  Web Tasarım : DNZ WEB DİZAYN